Що таке шамотні плити Wolfshöher Tonwerke їх відмінність від кераміки

У німецьких камінних топках Hoxter камера згоряння викладена шамотними плитами Wolfshöher Tonwerke. І ми говоримо про це всім клієнтам, після чого нас просять пояснити, чому ми робимо на цьому акцент. Найчастіше нам задають питання, а чим відрізняється обробка камери згоряння каміна з шамоту Wolfshöher Tonwerke від керамічних плит?

Звичайно, якщо ви розбираєтеся в цьому питанні глибоко, то відразу ж зрозумієте, що само по собі питання не є коректним, тому що вироби з шамоту вже є керамічними виробами. Але при цьому далеко не кожний керамічний виріб може бути зроблено з шамоту.

Давайте для початку розберемося, що ж таке керамічний виріб

Для прикладу візьмемо керамічний горщик для приготування їжі, плиту для футерування камінної топки і звичайний керамічний димар. Відразу можна сказати, що всі ці вироби керамічні вироби. Але при цьому плита для каміна і димар виготовлені з шамоту, а горщик ніхто не захоче назвати шамотом.

шамотные плиты для камина Hoxter

Кераміка це виріб з неорганічних елементів, наприклад з глини, а також їх суміші з мінеральними добавками під впливом високих температур. Простіше кажучи, кераміка це глина, що зазнала випалу.

Глина сама по собі є досить пластичним матеріалом, з неї легко робити вироби будь-якої форми. Після того, як ми виліпили виріб з глини потрібної форми, необхідно цей виріб висушити, після висихання виріб тримає форму, але залишається дуже крихким. І для того, щоб наш горщик, димохідна труба або плити для каміна стали міцними їх необхідно піддати обробці високою температурою, а точніше обпалити.

Випал відбувається при температурі понад 1000 градусів і може тривати протягом декількох діб. Після того, як виріб пройшов випал ми отримуємо кераміку, яка може піддаватися додатковій обробці. Наприклад наш горщик може покриватися глазур'ю і знову обпалюватися для того, щоб глазур розплавилася і придбала необхідні властивості.

Ми знаємо те, що всі керамічні вироби мають різні властивості, наприклад, візьмемо ту ж керамічну трубу для димоходу і плиту для камери згоряння каміна. Найголовніша відмінність в них, це те, що труба не вбирає вологу, а шамотна плита досить гідроскопічна.

Властивості керамічних виробів залежать:

  • від глини з якої ці вироби виготовляються,
  • від мінеральних добавок, які додаються в глину ще до моменту випалу.

Справа в тому, що глина видобута з різних місць має різні властивості. Відповідно вироби з різною глини також будуть відрізнятися техніко-експлуатаційними властивостями. Не кажучи вже про добавки, які можуть додаватися в глину до запікання.

Тепер ми можемо розібратися з тим, що ж таке шамот

Шамот це виріб зроблене з шамотної глини, так, ми спеціально не переписуємо визначення з Вікіпедії, оскільки воно там дуже складне і просторове. Але що таке шамотна глина? шамотна глина, це глина в яку додали частки вже обпаленої кераміки. Тобто виробник бере готову кераміку, дробить її, колить, перетворює в однорідну масу і змішує з глиною. Отримуючи тим самим шамотну глину з якої потім проводить всі ті маніпуляції про які ми написали вище (формує виріб, сушить і обпікає).

Чим шамот Wolfshöher Tonwerke відрізняється від кераміки

Можна говорити про те, що шамот від кераміки нічим не відрізняється, насправді шамот це різновид кераміки. Давайте на прикладі шамотних плит Вольвсхойєр (Wolfshöher), які встановлюються в камінних топках німецького виробника Hoxter, розберемося як відбувається процес створення футерування.

шамот Wolfshöher Tonwerke

Спочатку видобувається глина, в залежності від місця видобутку глини вона може відрізнятися своїми властивостями і кольором. Ці властивості глини будуть впливати на експлуатаційні характеристики майбутнього виробу.

Зокрема жовта глина використовується для виготовлення керамічних димоходів, а червона глина марки HBO буде використовуватися для виготовлення шамотних плит для футерування камери згоряння камінних топок Hoxter.

Як створюються шамотні плити Wolfshöher Tonwerke для каміна Hoxter

За допомогою спеціального обладнання глина перемолюється і просівається. Після змішування глини з керамікою вона ділиться за сортами і розноситься по різним сховищам. Зі сховищ шамотна суміш надходить по транспортировочной стрічці в виробничий цех Wolfshöher Tonwerke в якому глина зволожується, стаючи схожою на пластилін.

Після зволоження глина надходить в формувальний апарат для того, щоб придати їй потрібної форми готового виробу. Після формовки ми отримуємо готовий виріб, який відправляється в сушку на 15 - 30 днів залежно від обсягу виробів.

шамотные плиты Wolfshöher Tonwerke

Після того, як вироби висушені вони повинні піддатися випалу в печі довжиною 60 метрів. Протягом трьох діб вироби проходять через всі 60 метрів печі, плавно нагріваючись, обпалюючись і плавно остигаючи. І тільки через три доби ми отримуємо готовий виріб, який упаковується і доставляється на завод Hoxter.