Водяні каміни – перспективний вклад у тепле майбутнє

Камінні топки з водяним контуром - перспективний внесок у тепле майбутнє! Вогонь і вода -  дві найсильніші стихії природи, які здавалося б неможливо поєднати, але ми доведемо, що неможливе - можливо!

В даній статті ми б хотіли приділити увагу камінам з водяним контуром, за допомогою яких можна ефективно обігріти цілий будинок з можливістю приєднатись до існуючого центрального опалення. Тобто, окрім красивої панорами вогню в каміні, Ви отримуєте інженерне  рішення по обігріву, як альтернативу газу та електриці, максимально  наближене до ефекту твердопаливного котла.

На сьогоднішній день камін – це не лише теплий затишок, а й можливість ефективної фінансової економії, так званий грошовий вклад в тепле майбутнє.

В цій статті ми:

 • розглянемо структуру побудови камінної топки з водяним контуром
 • зрозуміємо її відмінності від повітряної та виділимо основні технічні характеристики, яким повинна така камінні топка відповідати. Обирати агрегат для водяної системи потрібно максимально пильно та обережно, адже саме на таку систему припадає велике теплове навантаження і потрібна велика виносливість та опірність до перепаду температур.

 Для даного дослідження розглянемо камінну топку з водяним контуром німецько-чеської фірми «Hoxter», яка на сьогоднішній день є однією з найпотужніших в даному сегменті на європейському ринку.

 

 Камінна топка, модель НАКА 63/51 WI: 

 • виготовлена з міцної котлової сталі, яка покрита спеціальною жаростійко фарбою «Sinoterm» (Німеччина),  яка не виділяє токсичного запаху при першому розпалюванні камінного вкладу, таким чином зберігаючи свою екологічність та безпечність для користувача.
 • внутрішня частина камінної топки футурована випаленим ізоляційним матеріалом шамотом або неролітом, який захищає стінки від перегорання, при чому співвідношення ваги владу до внутрішньої ваги футерування 1:3. В даній моделі таке співвідношення становить 327/100 кг.

Вага водяного камінного вкладу має важливе значення, адже високий температурний режим та інтенсивність експлуатації сприяє додатковому навантаженню в порівнянні з конвекційними камінними вкладами.

 • Потужність водяного вкладу має відмінний принцип розподілення тепла на відміну від конвекційної камінної топки, оскільки в даному випадку потужність розподіляється на теплову енергію. Більша частина енергії віддається на нагрівання води через теплообмінник у буферну ємкість, об’єм якого залежить від об’єму камери камінного вкладу ( для нашої моделі це 75%, а об’єм буфера 500 л ); менша частина на конвекційний метод обігріву безпосередньо в приміщенні (17%) та решта тепла – це віддача тепла від камінного скла дверцят (8%). Дана модель має додатковий водяний кожух навколо камінного вкладу, що надає камінній топці додаткової потужності, перерозподіляючи енергію з водяної системи на конвекційну у розмірі 10%.
 • На відміну від конвекційної камінної топки, основну її функціональну частину складає    тепловий обмінник, який знаходить над камерою згорання. Побудований зі спеціальних невеликих трубок, де вода циркулюючи по водяній рубашці нагрівається і передається у буферну ємкість. Також каміна топка з водяним контуром містить охолоджуюючий змійовик, який при перегріванні каміну (коли температура води в водообмінику більша ніж 97 С), автоматично відкриває запобіжний клапан, впускаючи холодну воду у систему, а гарячу випускаючи до каналізації.  Це становить додатковий метод безпеки.
 • По замовчуванні камінні топки з водяним контуром містять подвійне скло, адже інтенсивність експлуатації такого камінного вкладу набагато більша ніж повітряного, і для того, щоб не перегрівати приміщення де знаходиться камін,  скло зменшує тепловіддачу від скла і збільшує температуру в камері згорання  на 120 С.
 • Так само як і конвекційні камінні топки для професійного обігріву камінний вклад з водяним контуром є безпопільниковим, тобто дає можливість акумулювати жар утворений після згорання дров на протяді 4-5 годин, так званий режим тління.
 • Наявна система вторинного допалу, яка сприяє додатковому догоранню вуглекислого газу, що виділяється  в процесі згорання дров у камері згорання,  підвищуючи в ній температуру, зменшуючи розхід дров та мінімізуючи викиди вуглецю в повітря.
 • Також є  забір повітря з вулиці, де камінний вклад не випалює кисень з приміщення та діє система очистки скла, через подачу повітря у камеру згорання у співвідношенні 80% зверху на скло і 20% знизу, де вогняні вихрі розподіляються по усій камері згорання і очищують скло.

Тепер розглянемо принцип дії камінного вкладу з водяним контуром. Камінна топка має 2 можливих кола функціонування: велике і мале.

 • Мале коло – це функціонування  камінної топки та буферної ємкості, тобто початковий етап роботи камінного вкладу, коли за допомою спалювальних дров у камері згорання, прогрівається вода у буферній ємкості. Використання водяної камінної топки без буферної ємкості заборонено!
 • Велике коло - це функціонування  камінної топки та прогрітої води у буферній ємкості разом з приєднаними батареями, теплими підлогами, бойлером та ін. Велике коло починає роботу тоді, коли температура у буферній ємкості досягла мінімальної позначки 55С. 

Камінні топки з водяним контуром використовують разом з системою автоматики, яка під’єднується до камінної топки та буферної ємкості вказуючи на температуру у камері згоранні та у буферній ємкості. Система починає працювати у водонагрівальному режимі, коли температура досягає 55 С.Вода в теплообміннику підтримується на рівні 70-80С.

Після завершення дії каміну, гаряча вода продовжує циркулювати по трубам віддаючи тепло до моменту повного вистигання. Система малого кола діє таким чином, що навіть тоді ,коли камін не використовується, вода з буферної ємкості омиває теплообмінник, щоб не відбувалась корозія металу камінного вкладу.

 Каміни  з водяним контуром - це нова генерація екологічно чистого та ефективного методу обігріву вашого  будинку.

Правильне використання акумулюючого баку і його розміри

Акумулюючий резервуар (Буфер) - це пристрій, куди надходить надлишок теплової енергії.

Завдяки акумуляційного резервуару володарям камінів набагато простіше регулювати температуру в будинку незалежно від того, наскільки інтенсивний вогонь у каміні .

Простіше кажучи, при установці акумулюючого резервуара відбувається поділ системи на два незалежних контури : котлової і опалювальний. Котловий контур з камінною вставкою постачає акумулює резервуар енергією, а в опалювальний контур енергія надходить тільки у випадку, якщо цього забажає користувач (або ж відповідно до вказаної температури кімнатного термостата). Завдяки цій зручній системі фактично можна закладати паливо в камін незалежно від актуальної теплової потреби будинку.

TPSR: Акумулюючий резервуар з одним вбудованим шнековим теплообмінником. До резервуару підключається джерело тепла (камінна вставка з водяним контуром, твердопаливний котел, електрокотел, газовий / масляний котел). Також до вбудованого шнековому теплообмінника можна підключити сонячні колектори (рис. 2).

TPSRR: Акумулюючий резервуар з двома вбудованими шнековими теплообмінниками. До резервуару підключається джерело тепла (камінна вставка з водяним контуром, твердопаливний котел, електрокотел, газовий / масляний котел). Також до вбудованим шнековим теплообмінникам можна підключити сонячні колектори або тепловий насос (рис. 3).

THKE / F: Акумулюючий резервуар з вбудованим резервуаром для гарячої води (резервуар в резервуарі). До резервуару підключається джерело тепла (камінна вставка з водяним контуром, твердопаливний котел, електрокотел, газовий / масляний котел). Вода в котлі нагріває воду для споживання у вбудованому резервуарі. Такий тип резервуара може бути доповнений вбудованим нагрівачем (рис. 4).

THKE / F : Акумулюючий резервуар з вбудованим резервуаром для гарячої води (резервуар в резервуарі) і одним вбудованим шнековим теплообмінником. До резервуару підключається джерело тепла ( камінна вставка з водяним контуром, твердопаливний котел, електрокотел, газовий / котли Fondita. Котел). Вода в котлі нагріває воду для споживання у вбудованому резервуарі. Такий тип резервуара може бути доповнений вбудованим нагрівачем. Також до вбудованого шнековому теплообмінника можна підключити сонячні колектори (рис. 5 ).

THKE : Акумулюючий резервуар з вбудованим резервуаром для гарячої води (резервуар в резервуарі) і двома вбудованими шнековими теплообмінниками. До резервуару підключається джерело тепла ( камінна вставка з водяним контуром, твердопаливний котел, електрокотел, газовий / масляний котел). Вода в котлі нагріває воду для споживання у вбудованому резервуарі. Такий тип резервуара може бути доповнений вбудованим нагрівачем. Також до вбудованим шнековим теплообмінникам можна підключити сонячні колектори або тепловий насос (рис. 6 ) 

TMH: Акумулюючий резервуар з вбудованим гігієнічним теплообмінником з нержавіючої сталі для гарячої води. До резервуару підключається джерело тепла (камінна вставка з водяним контуром, твердопаливний котел, електрокотел, газовий / масляний котел). Вода в котлі нагріває воду для споживання у вбудованому теплообміннику з нержавіючої сталі. Такий тип резервуара може бути доповнений вбудованим нагрівачем (рис. 7 ).

TMHS: Акумулюючий резервуар з вбудованим гігієнічним теплообмінником з нержавіючої сталі для гарячої води і одним вбудованим шнековим теплообмінником для підключення сонячних колекторів. До резервуару підключається джерело тепла (камінна вставка з водяним контуром, твердопаливний котел, електрокотел, газовий / масляний котел). Вода в котлі нагріває воду для споживання у вбудованому теплообміннику з нержавіючої сталі. Такий тип резервуара може бути доповнений вбудованим нагрівачем (рис. 8 ).

TMHSS: Акумулюючий резервуар з вбудованим гігієнічним теплообмінником з нержавіючої сталі для гарячої води і двома вбудованими шнековими теплообмінниками для підключення сонячних колекторів або теплового насоса. До резервуару підключається джерело тепла ( камінна вставка з водяним контуром, твердопаливний котел, електрокотел, газовий / масляний котел). Вода в котлі нагріває воду для споживання у вбудованому теплообміннику з нержавіючої сталі. Такий тип резервуара може бути доповнений вбудованим нагрівачем (рис. 9 ).

TRS / TSRS: Емальовані резервуари для підігріву води. Випускаються з одним або двома емальованими шнековими теплообмінниками. Вода нагрівається за допомогою теплообмінників. Для збільшення терміну служби поставляється анод ( рис. 10 ).

  

Визначення розмірів акумулюючого резервуара:

Розмір акумулюючого резервуара залежить від того, як саме користувач планує використовувати камін. Принцип простий: якщо ви збираєтеся закладати паливо якомога рідше, акумулює резервуар повинен бути більше, і навпаки, якщо ви можете топити інтенсивніше, резервуар, відповідно, буде менших розмірів.

Однак резервуар повинен мати не менше 50 літрів об'єму на 1 кВт теплопродуктивності каміна, минає на нагрів води.    

     

Приклад:

Виберемо для замовника камін з водяним контуром Hoxter 37 / 50WI, і з урахуванням тепловтрати будівлі визначимо, що його теплопродуктивність складе 10 кВт.

У камінному вставки Hoxter 37 / 50WI близько 20% продуктивності йде в навколишнє середовище з тепловим випромінюванням, і 80% на нагрів води.

З цих 80% при теплопродуктивності в 10 кВт ми маємо 8 кВт, і при множенні на 50 отримаємо підсумковий обсяг акумулюючого резервуара - 400 літрів.

Цей результат є правильним при наступних умовах:

 • Розмір резервуара розрахований тільки для каміна (у випадку підключення теплового насоса, котла на біомасі або сонячних елементів необхідно збільшити акумулювання);
 • Теплопродуктивність каміна правильно розрахована з урахуванням тепловтрати будівлі.

Як точно розрахувати час нагріву акумулюючого резервуара ?

Ви повинні знати:

 • Розмір резервуара ( m )
 • До якої температури (° С) ви бажаєте нагріти резервуар ( ΔT )
 • Продуктивність нагрівача, що йде на нагрів води (P)

Спочатку розрахуємо тепло, необхідне для нагрівання води Q (J).

Q = cp * m * ΔT

Cp = 4,1819

Результат Q переводимо в кіловат-години, розділивши на 3 600.

Після того як ми перевели Q в кіловати, розділимо його на продуктивність нагрівача, що йде на нагрів води (P) в кіловатах, і отримаємо час, необхідний на нагрівання такого резервуара, в годинах.

Приклад:

Мається резервуар об'ємом 500 літрів. Нам необхідно нагріти його з 30 до 70 градусів нагрівачем продуктивністю 9 кВт.

Q = 4,1819 (константа) * 500 (обсяг резервуара) * 40 (різниця температур) = 83638 J = 83638/3 600 кВт = 23,233 кВтг

T = 23,233 kWh / 9 кВт (продуктивність джерела) = 2,58 годин.

Вашій увазі пропонуємо переглянути декілька камінних брендів: «Jotul», «Hoxter», «Austroflamm», Rocal.

Звертайтесь, ми радо допоможемо обрати те, що необхідно саме вам!